BLOG

Image
Propolis17 Ağustos 2023
İlaçsız Yaşam

Propolis Nedir?

Propolis, polen, arı sütü ve bal gibi tamamen doğal şekillerde arılar tarafından üretilen bir maddedir. Arılar, hem soğuktan hem de mikroorganizma saldırılarından korunmak için bitkiler tarafından üretilen reçineyi, tükürükleri ve balmumları ile birleştirerek propolisi oluştururlar. Bu mükemmel bileşen, güçlü ve yapışkan bir maddedir ve aynı zamanda su geçirmezlik ve ısı yalıtımı özelliği sebebiyle kovandaki boşlukların doldurulması, kovan ağzının küçültülmesi için de kullanılır.

Image
Omega-317 Ağustos 2023
İlaçsız Yaşam

Omega-3 Yağlarının Sağlığımıza Etkileri

Omega-3 yağ asitleri, sağlıklı bir yaşam için önemli olan temel yağ asitlerinden biridir. Bu yağlar, vücutta doğal olarak üretilemeyen ve besinler aracılığıyla ya da takviye yoluyla alınması gereken yağlardır. Özellikle, DHA ve EPA olarak adlandırılan iki Omega-3 yağ asidinin, sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu da bilinmektedir.

Image
Magnezyum17 Ağustos 2023
İlaçsız Yaşam

Magnezyum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için dengeli beslenmek ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu mineralleri almak büyük bir öneme sahiptir. Magnezyum, vücudunuzun düzgün çalışması için gereken minerallerden biridir. Pek çok besinde yer alan magnezyum çeşitleri, vücutta kendi başına üretilemez ve ancak besinler aracılığıyla ya da uzman tavsiyesi ile dışarıdan takviye yoluyla alınabilir.

Image
K Vitamini17 Ağustos 2023
İlaçsız Yaşam

K Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

K vitamini, vücudumuz için önemli bir vitamindir ve yağda çözünen vitamin grubuna girer. K vitamini, kanın pıhtılaşmasını ve kemik sağlığını düzenleme gibi önemli görevleri yerine getirir. Ayrıca, hücrelerin sağlıklı bir şekilde büyümesini ve onarılmasını destekler.

Image
D Vitamini17 Ağustos 2023
İlaçsız Yaşam

D Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

D vitamini, vücudumuzda doğal olarak üretilen bir hormon olup, güneş ışığından sentezlenir. Ayrıca bazı yiyeceklerde ve takviyelerde de bulunur. D vitamini, kemik sağlığı, bağışıklık sistemi fonksiyonları ve genel sağlık için önemli olan bir vitamin olarak bilinir. Vücut, D vitamini sayesinde kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri emebilir.

Image
Diş Macunu17 Ağustos 2023
İlaçsız Yaşam

Bitkisel Diş Macunu ile Sağlıklı Gülüşlere Merhaba!

Ağız ve diş sağlığının, genel sağlığımızın önemli bir parçası olduğuna ve korumak için neler yapmamız gerektiğine geçen blog yazımızda değinmiştik. Bu yazımızda ise ağız ve diş sağlığını korumak için doğru ürünleri seçerek nasıl büyük bir fark yaratabiliriz sorusunun yanıtını açıklayacağız.

Image
B12 Vitamini17 Ağustos 2023
İlaçsız Yaşam

B12 Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B12 vitamini, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlev görmesi için gereken ve suda çözünebilen bir vitamin türüdür. Bilimsel olarak kobalamin olarak da adlandırılan B12 vitamini, genellikle hayvansal gıdalarda bulunur ve sinir sistemi fonksiyonları, bağışıklık sistemi fonsiyonları ve kırmızı kan hücreleri üretimi gibi birçok önemli biyolojik süreçte rol oynar.

Image
Ağız Ve Diş Sağlığı17 Ağustos 2023
İlaçsız Yaşam

Ağız Ve Diş Sağlığınızı Koruyun!

Ağız ve diş sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Dış görünüşümüzü doğrudan etkiler, gerekli bakım yapılmadığı ve önemsenmediğinde ise sindirim problemlerinden kalp sağlığına, konuşma bozukluğundan ağız kokusuna kadar bir çok olumsuz etki ile karşılaşmamıza sebep olabilir. Diş eti iltihapları, diş çürükleri, sızılar ve ağrılar…Bütün bu etkiler yaşam kalitemizin düşmesine sebep olabilir. Hastalıklar bir yana gülmekten, kahkaha atmaktan korkar hale bile gelebiliriz.

Image
Mental Sağlık15 Haziran 2023
Ümit Aktaş

Mental Sağlık Ve Beslenme

Depresyona eğiliminiz var, kendinizi mutsuz, hayata karşı isteksiz hissediyorsunuz. Hep endişelisiniz, gergin ruh halinden kurtulamıyor, stresle baş etmekte zorlanıyorsunuz. Bunlar tanıdık geliyorsa ilk bakmanız gereken yer sofranızdır.

Image
Mevsimsel Depresyon15 Haziran 2023
Ümit Aktaş

Mevsimsel Depresyonla Savaş!

Hayatınızın üstüne karanlık bulutlar gibi çökmüş gibi hissediyorsanız mevsimsel depresyon mağduru olma ihtimaliniz yüksek. Sonbaharla başlayan kış aylarıyla ağırlaşan semptomlarla doğal yollarla savaşmak mümkün.